НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ПАРК

"ДНІСТРОВСЬКИЙ КАНЬЙОН"

shop-ad

ЗБЕРЕЖЕМО МОЛЮСКІВ

     Тваринний світ Національного природного Парку «Дністровський каньйон» різноманітний і багаточисельний. Мажорну частину природних екосистем Парку займають водні екосистеми. Саме вони є середовищем для існування багатьох видів тварин. Важливою складовою водних екосистем є двостулкові моллюски, оскільки вони беруть участь у кругообігу речовин та енергії в навколишньому середовищі, запобігають забрудненню водойм й мають досить велике значення як компонент живлення для інших організмів.
lobstes

    У Дністрі та його притоках проживає майже два десятки видів двостулкових. Найбільш типовими і загальновідомими є беззубка та перлівниця.
Обидва види є близькоспорідненими, відрізняються лише деякими особливостями будови раковини. Мушля беззубки, як і перлівниці складається з вапняку. Зовні вона вкрита шаром рогоподібної коричнювато-зеленої речовини. Внутрішня поверхня мушлі вистелена світлим перламутром, що переливається на сонці. У беззубки перламутровий шар розвинений слабо, а у перлівниці він значно товщий. Перлівниці віддають перевагу протічним водоймам з піщаним грунтом, у той час як беззубки зазвичай поселяються в стоячих водах з мулистих грунтом. Частіше їх можна зустріти у прибережних зонах.
    Перлівниця та беззубка в природних водних екосистемах виконують різнопланову роль. Вони є фільтраторами, пропускаючи значні обсяги води (кілька десятків літрів води за добу) тим самим запобігаючи цвітінню та заболочуванню водойми, здатні накопичувати чужорідні речовини з водного середовища (іони важких металів, радіонукліди тощо), що також сприяє очищенню води. Акумулюючи хімічні та біологічні речовини, молюски перетворюють її у форму, доступну для засвоєння іншим видам організмів. Молюски являються потужною кормовою базою для інших мешканців водойм – риб, ракоподібних. Також вони є біоіндикаторами органічного забруднення, тому мають велике практичне значення, пов'язане з охороною навколишнього середовища. Накінець, молюски мають естетичне та науково-пізнавальне значення.
За останні роки спостерігається тенденція щодо скорочення чисельності перлівниць та беззубок. Раніше можна було бачити великі скупчення живих двостулкових, зараз це велика рідкість. Проблема пов'язана не так зі змінами екологічних умов, як з цинічним втручанням людини у навколишнє середовище. Це є одним із чинників порушення балансу в екосистемі.
    Жителями прибережних до річок сіл у великих кількостях виловлюються молюски для годівлі свійської птиці. Люди не усвідомлюють, що своїми діями порушують екологічну рівновагу в екосистемах.
За вчинені дії, щодо незаконного вилучення молюсків з водного середовища винні особи несуть відповідальність. Зокрема, за статею 91 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення, на винних осіб накладається штраф у розмірі від 153 до 408 грн та відшкодовується шкода заподіяна природному комплексу у розмірі – 20 грн за одну особину молюска.
   Тому ще раз наголошуємо на тому, що перебуваючи на природі, ми своїми необдуманими діями можемо нанести довкіллю значної шкоди, яка дасть негативний вплив на стан навколишнього середовища, а щоб повернути природі первісний стан необхідно буде багато часу. Тож давайте осмисленно ставитися до своїх вчинків, нести відповідальність за них, не завдавати шкоди природі та берегти її.